Iespējams, par biohakingu mēs dzirdēsim arvien vairāk un vairāk, taču daudziem pirmā iepazīšanās ar 21. gadsimta pieeju labākai pašsajūtai bija raidījumā Kā labāk dzīvot. Kas ir biohakings, skaidro vieni no kustības “Biohacking.lv” dibinātājiem Māris Žunda, Artūrs Bernovskis un pētnieks Uģis Klētnieks.
Klausieties pilnu sarunu Latvijas Radio 1 programmā “Kā labāk dzīvot”.
Biohakings pēc būtības ir apzināts, prātīgs un gudrs veids, kā strādāt ar sevi daudzos virzienos, lai mēs kļūtu efektīvāki un labāki, skaidro raidījuma viesi. Tā ir pieeja, kā veikt izmaiņas savā dzīvesveidā, lai bioloģiski “uzlauztu” jeb uzhakotu savu ķermeni un justos pēc iespējas labāk.
Latvijā attīstās biohakinga virziens, kas pēta mijiedarbību starp tehnoloģijām, zinātni un dabu. Piemērs – jebkurš pirtnieks ir biohakeris, jo viņš palīdz cilvēkam kļūt labākam. Ikviens var kļūt par biohakeri, tikai jāpielieto pārbaudītas metodes un, pirms radikālākām darbībām, piemēram, aukstuma peldēm, jākonsultējas ar ārstu.
26. aprīlī Rīgā notika pirmā Latvijas un pasaules biohakeru konference „Biohacking 2018”.
„Kļūt par supercilvēku homo sapiens ir gribējis jau sen. Cilvēces vēsturē tas ir ticis fiksēts mākslas un literatūras darbos. Arī mūsdienās cilvēks ik dienas vēlas labi justies, būt spēcīgs un vesels. Tagad tas viss ir sasniedzams reālāk nekā jebkad agrāk, jo mums ir lieliska iespēja savienot modernās tehnoloģijas, zinātni un gadu simtiem uzkrātās zināšanas par dabu. Biohakinga (angļu val. biohacking) definīcija: mērķtiecīgi uzlabota dzīve ar dabas, zinātnes un tehnoloģiju palīdzību,” skaidrots konferences mājaslapā internetā.
Ideja par biohakingu ir radusies jau apmēram pirms 20 gadiem saistībā ar tehnoloģijām Silīcija ielejā, kad meklēja, kā ar tehnoloģiju palīdzību atvērt cilvēkam superspējas – darba spējas, konkurētspējas, būt efektīvākiem, labākiem, arī nopelnīt miljonus, radīt jaunus produktus.
Ja vēlies uzzināt Biohakinga ekspetru padomus un pārbaudītus rīkus, iesakām apmeklēt Ilgdzīvošanas konferenci ”’Biohacking 2020”, kas norisināsies Rīgā 3. un 4. aprīlī.