Biohacking kustība ir dažādu aktivitāšu kopums, kas tiek veikts, lai uzlabotu savu veselību, pašsajūtu un dzīvesstilu. Šī kustība ietver dažādas kategorijas, kuru uzlabošanu katrs biohakeris var izvēlēties pēc saviem ieskatiem, piemēram, ēdienkartes maiņa, miega kvalitātes uzlabošana, rūdīšanās un citas aktivitātes. Tā ir kontroles pārņemšana pār savu ķermeni, kā arī mentālās un fiziskās veselības uzlabošana.
Tehnoloģijas, zinātne un daba ir trīs veidu pieejas biohackingam. Mūsdienās tehnoloģijas ir attīstījušās neiedomājami tālu un ar tām var mērīt ķermeņa veiktspēju un kopējo rezultātu, tādējādi saņemot informāciju par jomām, kuras vajag uzlabot. Ir svarīgi iegūt zinātniski pierādītu informāciju par darbībām, kuras vēlamies veikt ar savu ķermeni. Dzīvesveida maiņa ir nopietns process un, lai nesabojātu veselību, ir jāpieturās pie instrukcijām un pierādītām aktivitātēm. Protams, visa pamatā ir daba un bez tās neiztikt. Cilvēkam ir nepieciešama daba un tajā pieejamie resursi, turklāt būšana dabā uzlabo cilvēka mentālo stāvokli.
Ikviens var kļūt par sevis labāku versiju un piekopt biohacking paradumus, taču jāsāk ar maziem soļiem. Nevajag censties darīt visu uzreiz, jo, lai pierastu pie pārmaiņām un nenobītos, tās jāievieš pamazām. Soļi, ar kuriem sākt, lai kļūtu par biohakeri:
- Uzlabo savu stāju. Cilvēki ikdienā daudz laika pavada sēdus pozā un tas izraisa stājas deformēšanos. Ieteicams ik pa laikam veikt dažādus vingrinājumus, lai ķermenis tiktu izkustināts pēc ilgas atrašanās vienā pozā, kā arī centies sēdēt ar taisnu muguru.
- Centies piekopt pareizu uzturu. Tas, ko mēs liekam savā ķermenī, ir ļoti būtiski un ietekmē mūsu pašsajūtu. Ieteicams ēst dārzeņus un produktus ar mazu tauku saturu. Izvairies no ēdieniem, kuri ir vārīti eļļā.
- Centies ikdienā lietot mazāk cukura vai nelietot to nemaz. Cukurs ir saistīts ar gandrīz katru izplatītāko slimību, tāpēc ieteicams samazināt tā uzņemto daudzumu vai izslēgt no uztura pavisam.
- Dodies pastaigā. Vismaz 30 minūšu ilga pastaiga dedzina kalorijas, samazina slimību risku, stiprina imūnsistēmu, uzlabo garastāvokli, kā arī pagarina dzīves ilgumu.
- Uzturies saules gaismā. Saules gaisma palielina serotonīna līmeni ķermenī, kā rezultātā uzlabojas garastāvoklis, rodas enerģija un uzlabojas ķermeņa labsajūta kopumā.
- Uzņem pieteikami daudz ūdens. Ūdens ir nepieciešams ķermenī notiekošajām funkcijām, ķermeņa temperatūras regulēšanai, turklāt tas palīdz novērst krunciņu parādīšanos. Ūdens palīdz izvadīt nevajadzīgās vielas no ķermeņa, tādēļ ir svarīgi izdzert vismaz divus litrus dienā. Lai atcerētos par ūdens uzņemšanu, ieteicams lejupielādēt atgādinājuma aplikācijas un ikdienā sev tuvu turēt ūdens pudeli.
- Uzlabo miega kvalitāti. Ieteicams vienā un tajā pašā laikā gan celties, gan iet gulēt, neatkarīgi no tā, vai tā ir darba diena vai nedēļas nogale. Vēlams neizmantot elektroniskās ierīces vismaz pusstundu pirms došanās pie miera. Ja nenāk miegs, ieej vannā vai palasi grāmatu. Vismaz sešas stundas pirms gulēt iešanas izvairies no dzērieniem, kuru sastāvā ir kofeīns. Ja vēlies sekot līdzi savai miega kvalitātei, ir pieejamas dažādas aplikācijas, kas sniedz šo pakalpojumu.
- Vēdini telpas, kurās atrodies. Skābekļa trūkums var izraisīt galvassāpes un citas problēmas, tādēļ ieteicams ik pa laikam izvēdināt telpas.
- Izmēģini meditāciju. Tā ļaus atslēgties no ikdienas problēmām un relaksēties, kā arī samazinās trauksmes sajūtu ikdienā.
- Izveido pierakstu žurnālu. Savu domu organizēšana un pierakstīšana ļaus vieglāk saprast savus mērķus, kā arī neaizmirst plānus. Pie ieguvumiem jāmin arī atmiņas un kreativitātes uzlabošanos. Katru dienu pieraksti pāris lietas, par kurām dienas laikā izjūti pateicību. Tas atgādinās, ka maziem prieka mirkļiem ir liela nozīme ikdienā.
- Apmeklē saunu. Iešana saunā palīdz atjaunoties muskuļiem, kas nodrošina fizisko labsajūtu, kā arī uzlabo asinsspiedienu un relaksē artērijas.
- Dodies uz masāžu. Ieguvumi no masāžas: relaksēšanās, muskuļu sāpju, galvassāpju un trauksmes sajūtas mazināšana, miega kvalitātes un imūnsistēmas uzlabošana.
- Sakārto vidi sev apkārt. Ja telpa, kurā atrodies, būs kārtīga un tīra, tad vieglāk būs organizēt citas jomas. Prāts jutīsies skaidrāks un izvairīsies no haosa.
- Plāno laiku. Laika plānošana ir svarīga, lai mazinātu stresa situācijas, padarītu vairāk un organizētu darāmos darbus nepieciešamajā secībā. Laicīgi paveicot pienākumus, iespējams kvalitatīvāk atpūsties un izbaudīt brīvo laiku bez sirdsapziņas pārmetumiem.
Katrs biohacking iesācējs var izvēlēties sev visvairāk interesējošās aktivitātes, piekopt tās ikdienā un tad ķerties klāt pie sarežģītākām metodēm. Lai nepiemirstu aktivitātes, vēlams tās pierakstīt un apkopot atsevišķā pierakstu kladē, kā arī šos pierakstus atvērt katru dienu. Vēlams arī lejupielādēt dažādas aplikācijas, kurās var uzstādīt atgādinājuma funkciju, lai pierastu pie šīm aktivitātēm un vēlāk atgādinājums nebūtu nepieciešams.
Biohacking kustībā liela nozīme ir ķermeņa rūdīšanai un domu spēkam. Katrs var paveikt vairāk nekā viņiem šķiet. Rūdīšanās ir labs profilaktisks līdzeklis veselības nodrošināšanai, tā ļauj dabiski palikt izturīgākam. Rūdīšanās veidi:
- Ziemas pelde jeb roņošana. Peldēšana ziemā pēdējos gados kļūst arvien populārāka. Pelde aukstā ūdenī ir viens no efektīvākajiem veidiem organisma spēcināšanai aukstajā sezonā. Tā palīdz uzlabot asinsriti, vielmaiņu, imunitāti, paaugstināt organisma noturību pret aukstumu, mazināt bezmiegu, depresiju, astmu, muguras un locītavu sāpes. Pirms šīs rūdīšanās metodes izmēģināšanas, noteikti jāpievērš uzmanība savam veselības stāvoklim. Obligāti pie ūdens jādodas kāda kompānijā, došanās vienatnē ir pārgalvīga rīcība, kas var beigties nepatīkami, turklāt nevajadzētu peldēties dienas tumšajā laikā. Roņošanu ieteicams sākt pavasarī, kā arī, pirms doties uz ūdens tilpni, vēlams mājās iesildīties ar kontrastdušu vai aplaistīšanos ar aukstu ūdeni. Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri, vairākas reizes nedēļā. Ieteicams peldēties ar cepuri galvā, lai nesaķertu iesnas vai neiedzīvotos sāpošās ausīs. Ziemas peldvietu dziļumam jābūt tādam, lai varētu nostāties uz kājām, kā arī, lai izkāpšana un iekāpšana neradītu sarežģījumus. Pēc peldes jāapģērbjas silti un jāiedzer karsts dzēriens.
- Minimāls apģērba daudzums. Lai norūdītos, var pakāpeniski samazināt apģērbu daudzumu. Tas trenēs noturību pret aukstumu, kā arī cilvēks vairs nebūs tik salīgs.
- Fiziskās aktivitātes svaigā gaisā. Vēlams šo piekopt visos gadalaikos. Ir tik daudz aktivitāšu iespēju svaigā gaisā, ka jebkurš atradīs sev interesējošākās un piemērotākās. Fiziskās aktivitātes dedzina kalorijas, uzlabo imūnsistēmu un ir noderīga laika pavadīšana, kas veicina labsajūtu.
- Pastaiga basām kājām. Staigāšanai ar basām kājām ir daudz priekšrocības, – veselīgākas un stiprākas pēdas, spēcīgāki muskuļi, labāka asinsrite, mazāka saslimšanu iespēja, pazemināts asinsspiediens un labāka stāja. Sākumā ieteicams veikt īsāku pastaigu (15 – 20 min), ja nerodas diskomforts vai kādas citas problēmas, ar nākamo reizi pastaigas laiku var paildzināt.
- Adatu paklājiņš. Šis paklājiņš ir paredzēts sāpju noņemšanai dabiskā veidā, turklāt tas relaksē muskuļus, uzlabo miegu, paceļ enerģijas līmeni un uzlabo mentālo veselību. Atsevišķos gadījumos gulēšana uz paklājiņa palīdz samazināt galvassāpes vai novērst migrēnu. Adatu paklājiņš kalpo ilgi un to var izmantot vairāki ģimenes locekļi.
- Kontrastdušas. Pateicoties kontrastdušai, jūs vienmēr varēsiet justies mundrs, uzmundrināsiet savu organismu, attīrīsiet un atsvaidzināsiet savu ādu, kā arī uzlabosiet asinsriti. Vienlaikus, kontrastduša stiprina imunitāti, tāpēc jūs slimosiet daudz mazāk. Rūdīšanās princips, – sāciet ar karstu ūdens strūklu, pastāviet zem tās 10-15 sekundes, tad samainiet uz aukstu ūdeni. Šādi izdariet vismaz trīs reizes. Temperatūru palielināt un pamazināt vajag pakāpeniski, nevis uzreiz. Tāpat arī pirmajā reizē nevajadzētu pārspīlēt ar pārāk karstu vai pārāk aukstu ūdeni, jo tas var sāpēt. Ķermenis vēl nebūs gatavs tam.
- Gaisa peldes. Šajā rūdīšanās metodē nepieciešams būt kailam vai tikai apakšveļā. Šo metodi var piekopt, ja ir iespējams regulēt temperatūru telpā, taču, ja tas nav iespējams, bet ir vēlme izmēģināt šo rūdīšanās veidu, var atvērt logu. Vēlams, lai gaisa temperatūra telpā ir plus 17 līdz 23 grādi, pakāpeniski to pazeminot. Sākumā gaisa peldi ieteicams veikt piecas minūtes dienā, pakāpeniski paildzinot laiku līdz pusstundai vai stundai dienā. Gaisa peldes laikā vēlams vingrot, kustēties un domāt pozitīvi. Svarīgi nepieļaut, lai telpā ir caurvējš.
Šie ir populārākie rūdīšanās veidi un jebkuram, kurš grib kļūt par biohakeri, ir ieteicams izmēģināt šīs rūdīšanās aktivitātes. Galvenais ir nepārspīlēt un ķermeni pieradināt lēnām, tas Jums būs pateicīgs. Pārgalvīgas rīcības var atstāt negatīvas sekas un ticam, ka neviens tās nevēlas. Visu vajag darīt ar mēru, kā arī atgādināt sev, kādēļ to darāt un, ko iegūsiet no šīm aktivitātēm. Domām un sevis motivēšanai ir liels spēks!