Ilgāks mūžs jau izsenis ir bijis viens no lielākajiem cilvēces izaicinājumiem. Ilgdzīvotājiem, kuriem izdevies pārkāpt 100 gadu slieksni, tiek vaicāta veiksmes formula ilgākam mūžam. Tiek meklētas pieejas, kas ļautu ikvienam to atkārtot. Vai latvieši var kļūt par ilgdzīvotāju nāciju – tas ir viens no galvenajiem jautājumiem, ko aktualizē biohakeru kustība Biohacking.lv.
Latvijas biohakeru kustības mērķis ir panākt, lai Latvija kļūtu par laimīgāko valsti, un tās iedzīvotāji dzīvotu ilgu un piepildītu mūžu. Biohakings ir darbību kopums dzīvesveida pieejas uzlabošanai, izmantojot dažādus fizioloģiskos un mentālos rīkus. Tas viss palīdz “uzlauzt” organismu un justies enerģiskāk, veselīgāk un produktīvāk. Biohacking.lv iesaka 4 biohakeru rīkus dzīves kvalitātes uzlabošanai, lai dzīvotu labāk un ilgāk.
Visa pamatā – laimīgas attiecības ar līdzcilvēkiem
Hārvardas Universitātes 80 gadu garumā veiktais pētījums ir pierādījis, ka viens no galvenajiem ilga mūža sasniegšanas faktoriem ir attiecības ar līdzcilvēkiem. Un svarīgi ir tas, cik laimīgs cilvēks ir šajās attiecībās. Lai dzīvotu ilgāk un labāk, ir nepieciešams atrasties cilvēku sabiedrībā. Būt kopā ar ģimeni un “savējiem”, tās var būt domu biedru grupas un tikšanās, komandas sporta spēļu nodarbības, veselīga dzīvesveida kopienas – tikai jāizvēlas sev piemērotākais.
Izmanto stresu savā labā
Izvairīties no stresa mūsdienās ir praktiski neiespējami, bet kā mēs varētu izmantot stresu savā labā? Epizodisks stress, aukstums un bads var palīdzēt mums justies labāk. Izaicinot emocionālos un fiziskos stresa faktorus, varam uzlabot savu veselību. Ikdienā mēs esam pakļauti stresa līmenim profesionālajā vidē, tādēļ ārpus darba vides jebkāds stress vai izaicinājums tiek uztverts kā apdraudējums. It īpaši aukstums un sals, jo tie spēj mūs izvest no ierastās komforta zonas . Mūsu klimats ir devis iespēju izmantot laika apstākļu priekšrocības un stiprināt organismu ar rūdīšanos. Aukstumā uzlabojas termoģenēzes spēja – spēja pielāgoties aukstumam, kas stiprina organismu kopumā. Rūdīšanās var palīdzēt zaudēt lieko svaru, jo tā paātrina tauku sadegšanu un spēj uzlabot vielmaiņas procesu. Kontrolētā, saprātīgā daudzumā stress var uzlabot imūnsistēmas darbību, likt prātam strādāt intensīvāk un uzlabot atmiņu.
Kustības muskuļu tonusam visa mūža garumā
Liela daļa ikdienu pavada sēdošā darbā, tam atkal seko pārvietošanās ar auto vai sabiedrisko transportu. Taču tieši kustības ir viens no galvenajiem punktiem, ko ilgdzīvotāji min kā ilga mūža noslēpumu. Tām nevajadzētu būt kā kampaņas veida pasākumiem, bet gan jābūt ikdienas sastāvdaļai. Piemēram, vienkārša, ikdienišķa pastaiga vai kustības pēc darba dienas. Pastaiga ļaus relaksēties un palīdzēs uzlabot muskuļu darbību, varētu teikt – katrs solis ir pamats ilgākam mūžam. Pastaiga noder arī vispārējā tonusa un labsajūtas uzlabošanai. Tuvojoties vecumdienām, ķermeņa muskuļu masa samazinās un tie kļūst vājāki. Lieki noderētu spēka vingrinājumi kombinācijā ar vieglām pulsa paaugstināšanas aktivitātēm. Kā piemēru varētu minēt pastaigu ātrākā solī vai kāpšanu pa kāpnēm.
Ēdiena gatavošana – vērtība visa mūža garumā
Ēdiens ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem ilgdzīvošanai, īpaši pašiem gatavojot. Plānojot un rūpējoties par labas, pilnvērtīgas maltītes pagatavošanu, mēs rūpējamies par savu veselību. Nav vienas “pareizās formulas”, kas spētu noteikt produktu izvēli ilgākam mūžam. Ieteikums ir ēdienkartē samazināt sāls lietojumu, ātros ogļhidrātus, konservantus un krāsvielas. Galvenais ir rūpēties, lai ikdienas uzturā lietotais ēdiens nekaitētu. Un priekšroku dodot augstas kvalitātes produktiem ar vērtīgām uzturvielām.
Biohacking.lv komanda šajā pavasarī rīko daudzveidīgas veselības veicināšanas aktivitātes. Šīs aktivitātes palīdzēs sagatavoties vienam no lielākajiem sevis uzlabošanas pasākumiem Baltijas valstīs – Ilgdzīvošanas konference “Biohacking 2020”. Konference, kas risināsies Rīgā, 2020. gada 3. un 4 aprīlī, pulcēs biohakinga ekspertus no visas pasaules, lai kopīgi apgūtu jaunus veidus kā uzlādēt savu ķermeni un pilnveidot prātu ilgākam mūžam.